- usuwanie złogów nazębnych poprzes skaling ultradźwiękowy,piaskowanie, polerowanie
- ozonowanie-zabieg podczas którego z obszaru na który działamy giną bakterie ,wirusy i grzyby
- fluoryzacja-pokrywanie zębów preparatami bogatymi we fluor
- lakowanie-zabezpieczenie przed próchnicą bruzd zębów specjalnym lakiem( lakowanie wykonuje się po uprzednim wypiaskowaniu i opcjonalnie ozonowaniu powierzchni)
OZONOWANIE
W naszych gabinetach stosujemy skuteczną metodę zapobiegania i zwalczania próchnicy zębów z użyciem generatora ozonu - OzonyMED. Ozon, czyli składająca się z trójatomowych cząseczek odmiana tlenu, to związek o silnych właściwościach utleniających, który znalazł szerokie zastosowanie w medycynie, gdyż jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych.
Ozonoterapia, w stomatologii, stosowana jest jako wspomagająca i nieinwazyjna metoda leczenia: w stomatologii zachowawczej bakteriobójcze właściwości ozonu wykorzystywane są do dezynfekcji ubytków próchnicowych oraz miazgi zęba, w endodoncji pozwalają na wyjałowienie kanałów korzeniowych podczas leczenia kanałowego, w protetyce poprzez ozonowanie filaru (oszlifowanego zęba) przed zacementowaniem korony protetycznej możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy wtórnej, w implantologii i chirurgii stomatologicznej, gdzie z dobrym skutkiem leczy się zakażone i trudno gojące się rany (np. rany poekstrakcyjne), w periodontologii leczone są zapalenia dziąseł i przyzębia, w profilaktyce chroni przed próchnicą i paradontozą, ozonoterapię stosuje się także w każdym rodzaju bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej infekcji skóry – afty, opryszczki, zapalenia jamy ustnej, pękanie kącików ust, drożdżyca itp. Uważa się, że leczenie ozonem jest zdecydowanie bardziej korzystne niż konwencjonalne zabiegi, ze względu na naturalny proces gojenia. Zabiegi są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia. Zastosowanie technik konwencjonalnych przy terapii ozonowej wymagane jest jedynie ze względów funkcjonalnych i estetycznych, związanych z usuwaniem przebarwień, stworzeniem konieczności dostępu do ubytku bądź wykonaniem wypełnień adhezyjnych.
OZONOTERAPIA - JAKO NAJNOWSZA METODA ZAPOBIEGANIA I ZWALCZANIA PRÓCHNICY ZĘBÓW
Praktyczne wprowadzenie ozonu do lecznictwa stomatologicznego nastąpiło po badaniach przeprowadzonych w 2000 roku przez prof. Lyncha i wsp, potwierdzających 99 % skuteczność niszczenia mikroorganizmów w ubytkach próchnicowych w czasie 10 sekund i 99,9 % w czasie 20 sekund oraz doświadczeniach potwierdzających, że aktywne ubytki próchnicowe zawierają do 90 % kwasotwórczych mikroorganizmów.
Urządzenie pobiera tlen z powietrza i zamienia go w ozon, który jest podawany na ząb.
OzonyMed jest skuteczną bezinwazyjną metodę leczenia próchnicy; bezbolesną i bezstresswą dla pacjenta. Szczególnie dobre wyniki osiąga się w leczeniu ubytków próchnicy szczelin i bruzd na powierzchniach żujących zębów, próchnicy korzenia, ubytkach umożliwiających bezpośredni dostęp ozonu. Zastosowanie fluorków po usunięciu mikroorganizmów, stwarza dobre warunki do procesów remineralizacyjnych i nie wymaga konieczności ich wypełniania. Można stwierdzić, że leczenie ozonem jest zdecydowanie bardziej korzystne niż konwencjonalne zabiegi, ze względu na naturalny proces gojenia. Terapia ozonowa wymaga niekiedy dodatkowo zastosowania technik konwencjonalnych ze względów funkcjonalnych i estetycznych, związanych z usuwaniem przebarwień, stworzeniem konieczności dostępu do ubytku oraz wykonaniem wypełnień adhezyjnych.
Dotychczasowe doświadczenia pacjentów przy zastosowaniu terapii ozonowej w leczeniu ubytków próchnicowych są bardzo pozytywne. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Brak bólu i niepokoju stomatologicznego wpływa korzystnie na przebieg leczenia zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Ponadto czas konieczny do oczyszczenia ubytku jest bardzo krótki. W związku z tym, że ozon jest aktywną formą tlenu o właściwościach bakteriobójczych zachodzi pytanie, czy nie jest czynnikiem toksycznym w oddziaływaniu na okoliczne tkanki jamy ustnej. Na podstawie dotychczasowych badań stwierdzono, że stosowany prawidłowo z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, jest w pełni bezpieczny.
« powrót